“Sabır fırıncının erdemidir; ekmek ise ödülü.”

Pikan Fırın, 2014 yılında Antalya’da kuruldu. Ürün yelpazesini oluşturan birbirinden güzel ve keyifli birçok lezzetin arasında, günün her saatinde yenebilen kahvaltılık ürünler ve ekşi maya ekmek çeşitleri özellikle öne çıkıyor.

Ekmekler ve tatlısından tuzlusuna tüm hamurişleri, özel pastalar, anında hazırlanan sandviçler ve bol çeşitli taze kahveler… Pikan Fırın, olağanüstü bir sabır ve ustalıkla hazırladığı ürünlerin incelikleri gereği, kalite eşiği yüksek tiryakilerinin memnuniyetini her şeyin üstünde tutan bir titizlikle çalışmaya her gün aynı heyecanla, yeniden başlıyor.

Ekşi Maya Ekmek

“Patience is baker’s virtue. Bread is its Reward.”

Bir ekmekten fazlası: Ekşi Maya Ekmek

Ekşi maya ekmek, un, su, tuz ve çokça sabırla üretilir. Endüstriyel maya içermez; doğal ve kendilerine has kokuları ve lezzetleri vardır. Doğru biçimde mayalandırılmış buğday ve ekşi maya ile hazırlanmış ekmek, protein ve karbonhidratlar bakımından oldukça zengindir ve tamamen doğal B vitaminleri, demir, çinko, selenyum, magnezyum ve maltaz içerir. Kadim bir gelenekten gelen ekşi maya ekmeğin kökleri, Eski Mısır medeniyetine kadar uzanıyor.

“Ekşi Maya” nedir

Ekşi maya sadece hava, su ve tahıldan meydana gelen doğanın mucizevi yansımalarından biridir. Uygun miktarda su ile bir araya gelen unda, unun ve havanın içindeki doğal maya hücreleri harekete geçer ve bu doğal süreç harika bir ekmeğe giden yolun başlangıcını oluşturur. Ekşi maya ile yapılan ekmekler, ticari mayalar ile yapılan ekmeklerden çok daha uzun zaman gerektiren bir mayalanma sürecine sahiptir. Ticari maya ile yapılan ekmeklerin üretimi yaklaşık üç dört saatte tamamlanırken ekşi maya ile yapılan ekmekler ön mayalanma süreci ile birlikte en az yirmi saat ve üzeri bir fermantasyon sürecini gerektirir. Ekşi maya ekmeğin sabır ve zanaat gerektiren bu uzun mayalama süreci, geniş kitleleri daha kısa sürede doyurmak üzerine biçimlenen yeni tüketim çağının hızına uymamış ve bu geleneksel yöntem göz ardı edilmiştir.

Ekşi maya ekmeğin faydaları nelerdir

  1. Probiyotikler açısından zengindir.
  2. Sindirimi kolaylaştırdığı için hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlerin oluşumuna da engel olur.
  3. Doğal mayalanma süreci sindirim sistemimizde bulunan faydalı bakterilerin artmasını sağlar ki bu da kolit, midede rahatsızlık veren gaz, mide ülseri, hatta bağırsak kanseri gibi günümüz hastalıklarının da bir kısmına karşı koruma kalkanı oluşturur.
  4. Diyabet riski taşıyanlar için önemli bir husus olarak glisemik endeksi ticari maya ile yapılan ekmekten çok daha düşüktür.
  5. Kısa zamanda doygunluk hissi verir ve uzun süre tok tutar.

Saklama ve tüketme önerileri

Fırınımızdan aldığınız ekmek hiçbir katkı maddesi içermemesi ve su oranı yüksek bir ekmek türü olması nedeniyle, yumuşak dokusu açık havaya maruz kaldığında sertleşmektedir. Bunun önüne geçmek için dilimlettiğiniz ekmeklerin hava ile temasını kesmenizi öneriririz; mümkünse doğal dokuma bir ekmek torbası içerisinde. Ayrıca daha sonra tüketeceğiniz dilimleri buzdolabı poşeti ile derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Bu şekilde sakladığınız ekmeğinizi tüketmeden önce bir tost makinesi veya ekmek kızartma makinesi gibi bir kaynakla ısıtırsanız yumuşacık olacak ve kendine has koku ve aromasını tamamen açığa çıkaracaktır.

Pikan Fırın Ekşi Maya Ekmek damga

Pikan Nedir?

Pikan Cevizi

Pikan Cevizi, Juglandales takımının Juglandaceae familyasının içinde Carya cinsine bağlı Carya Illinoensis türü olup, sert kabuklu bir meyvedir. Amerika Kıtası kökenli bir bitkidir.

Kültür tarihi, Güney Amerika yerlilerinin tarihi ile yakın ilişki içindedir. Türkiye’de Akdeniz Bölgesi ve Güney Ege’nin sahile yakın kesimlerinde yetişir. Dünyada Pecan ismiyle bilinmesine rağmen, ülkemizde meyvesi ve tohumunun cevize benzemesinden dolayı Pikan Cevizi olarak adlandırılmıştır.

Cevize göre iç randımanının yüksekliği, ılıman iklimli bölgelerde daha kolay yetiştirilebilmesi, zengin besin değerleri içermesi ve lezzeti, Pikan Cevizini üstün kılan özelliklerdendir. Pikan Cevizi, içeriğindeki %71 yağ oranı nedeniyle de çok önemli bir besin maddesidir. Bu ağ asitlerinin %93’ünü oluşturan doymamış yağların insan sağlığına faydalı, şifalı etkileri bulunmaktadır.


19. yüzyılın 2. yarısından itibaren önce ABD’ye ve daha sonra Meksika, Arjantin, Avustralya, İsrail, Güney Afrika, Türkiye gibi farklı ülkelere yayılmış olsa da halen tüm bu ülkeler ve Türkiye’de sınırlı bir yetiştirilme alanına sahiptir. ABD’nin güneyinde bulunan bazı bölgeler, özellikle Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kansas, Kentucky, Mississippi, Missouri, Oklahoma, Tennessee ve Texas eyaletleri ile Meksika, önemli yetiştiricilik merkezleri ve doğal yayılış alanlarıdır.

Pikan Cevizi, İllüstrasyon Can Apa